Pomóż Google znaleźć Twoje treści

Chcesz, aby Twoja strona pojawiła się w wynikach wyszukiwania Google, ale mimo że już ją opublikowałeś nadal treści nie zostały zaindeksowane? Warto przyjrzeć się kilku ważnym czynnikom, które mogą utrudnić dotarcie robotom wyszukiwarek do takich treści. Pamiętajmy, że pozycjonowanie serwisu, w którym robot Google nie może znaleźć treści, może okazać się znacznie utrudnione.

1. Jak daleko zagłębiona jest podstrona, której jeszcze Google nie zaindeksowało?

W tym przypadku najlepiej, aby użytkownik czy robot wyszukiwarki mógł dotrzeć do zagłębionych podstron poprzez 3-4 kliknięcia od strony głównej.

2. Czy adres URL podstrony jest przyjazny i umożliwia prawidłową indeksację?

Adresy URL powinny być proste i przyjazne do odczytania. Unikaj długich adresów z nieprzyjaznymi identyfikatorami czy parametrami.

3. Czy podstrona posiada parametr allow w pliku robots.txt oraz index w meta-tagu robots?

Sprawdź w kodzie strony meta-tag robots, jeśli posiada NOINDEX oznacza to, że podstrona ta nie zostanie zaindeksowana i nie wpływnie na pozycjonowanie. Warto także zwrócić uwagę na plik robots.txt czy przypadkiem nie został zablokowany katalog, w którym znajduje się podstron.

Najlepsze sposoby na przyspieszenie indeksacji

Aby ułatwić robotom wyszukiwarek indeksację na stronie stwórz mapę witryny, może być w formacie XML. Przygotowaną mapę wgraj do głównego katalogu, w którym znajduje się serwis. Dla potwierdzenia czy została prawidłowo przygotowana możesz mapę zweryfikować w narzędziu Google Search Console. Jeśli test wypadł prawidłowo możesz mapę zgłosić w tym samym miejscu Google Search Console. Kolejnym elementem jest dodanie adresu URL mapy witryny w pliku robots.txt.

Linkowanie wewnętrzne

Roboty Google docierają także do podstron za pomocą linków wewnętrznych oraz zewnętrznych. Z założenia najczęściej roboty odwiedzają stronę główną, a zatem aby szybko zaindeksować nowe treści warto na stronie głównej umieścić do niej link. Może to być przykładowo boks "Nowe informacje", "Newsy" czy "Najnowsze wpisy".

Linkowanie zewnętrzne

Jednym z ostatnich najkorzystniejszych rozwiązań jest podlinkowanie nowej treści z zewnętrznych serwisów. Ważne, aby do tego punktu podchodzi z dystanse i doświadczeniem w tym co się robi. Jeśli witryna nie będzie prawidłowo podlinkowana z innych serwisów możemy jedynie zaszkodzić. • Skorzystałem z zamieszczonych wskazówek i faktycznie - moja strona internetowa jest częściej odwiedzana przez użytkowników!

  Tomasz Skowron
 • Klienci odwiedzają moją stronę częściej co przekłada się również na ilość sprzedanych produktów, a nie wdrożyliśmy jeszcze wszystkich wskazówek!

  Ela Kamińska
 • Zamieszczone wskazówki są na profesjonlanym poziomie. Zostały opisane tak, że zrozumiałe są również dla takich laików jak ja.

  Regina Wysocka
 • Z pomocą firmy zewnętrznej wdrożył zmiany w serwisie i od teraz sprzedaję więcej :)

  Hubert Wegner

Formularz kontaktowy


Wiadomość została wysłana!