Zoptymalizuj obrazy

Jednym z podstawowych elementów optymalizacji serwisu pod kątem SEO jest optymalizacja grafiki, która wpływa również na pozycjonowanie stron internetowych. Odpowiednio przygotowane zdjęcia czy obrazy pozwolą na zwiększenie ruchu na stronie, poprawią szybkość jej ładowania czy ułatwią nawigację w serwisie. Jak to zrobić?

Uzupełnianie atrybuty tekstu alternatywnego - „alt”

Gdy z jakiejkolwiek przyczyny zdjęcie na Twojej witrynie nie może zostać załadowane, wyświetla się zawartość atrybutu „alt”. Znacznik ten opisuje zawartość zdjęcia i jest ważnym elementem pozycjonowania. Poprzez dodanie tekstu alternatywnego, wyszukiwarki łatwiej zrozumieją zawartość obrazu, co pomoże w ich wyświetlaniu w wyszukiwarce graficznej. Dodatkowo „alt” ułatwia nawigację po stronie dla osób, które korzystają z czytników ekranu, dzięki czemu otrzymają informację na temat zawartości zdjęcia.

Tworząc opis zdjęcia należy kierować się prostą zasadą – musi być zwięźlę i na temat. Opis musi opisywać krótko i naturalnie zawartość grafiki. Dodawanie zbyt długich opisów w postaci zdań, bądź sztuczne umieszczanie wyrażeń kluczowych może zostać negatywnie odebrane przez wyszukiwarki internetowe.

Krótkie nazwy plików

Dodając grafikę na stronie należy również zadbać o optymalną nazwę pliku. Tak samo jak w przypadku atrybutu „alt” nazwa pliku powinna być opisowa i możliwie zwięzła. Nie należy stosować nazw zbyt długich lub ogólnych jak „zdjecie1.png” czy „obrazek12.jpg”. Utrudni to prawidłowe określenie tematyki zdjęcia.

Kompresja obrazów

Przed umieszczeniem grafiki w serwisie zalecamy sprawdzenie czy istnieje możliwość jego bezstratnej kompresji. W większości przypadków grafika na stronie internetowej posiada również zbyt duże wymiary. Wykonanie powyższych działań zmniejszą rozmiar pliku, pozwalając przeglądarce i wyszukiwarce na szybsze załadowanie zasobów witryny.

W internecie istnieją wiele darmowych narzędzi, które wykonają kompresję grafiki. Warto pamiętać o korzystaniu ze standardowych formatów grafiki, które będą interpretowane przez wszystkie przeglądarki np. JPEG, GIF, PNG, BMP.

Mapa witryny z grafiką

Aby ułatwić odnalezienie wyszukiwarkom wszystkich umieszczonych obrazów w witrynie wystarczy zamieścić mapę witryny z grafikami. Umieszczenie grafiki w pliku XML pozwoli na uzupełnienie podstawowych informacji na temat obrazu oraz zwiększa szanse na wyświetlenie się w wynikach wyszukiwania. • Skorzystałem z zamieszczonych wskazówek i faktycznie - moja strona internetowa jest częściej odwiedzana przez użytkowników!

  Tomasz Skowron
 • Klienci odwiedzają moją stronę częściej co przekłada się również na ilość sprzedanych produktów, a nie wdrożyliśmy jeszcze wszystkich wskazówek!

  Ela Kamińska
 • Zamieszczone wskazówki są na profesjonlanym poziomie. Zostały opisane tak, że zrozumiałe są również dla takich laików jak ja.

  Regina Wysocka
 • Z pomocą firmy zewnętrznej wdrożył zmiany w serwisie i od teraz sprzedaję więcej :)

  Hubert Wegner

Formularz kontaktowy


Wiadomość została wysłana!